Dodaj komentarz:

Treść:
Podpis:
Wyślij
Zamknij
ZOBACZ NASZ PROFIL:

Masaż terapeutyczny

Stosowany w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji wielu chorób z zakresu chirurgii, ortopedii, neurologii. Coraz częściej stosowany w terapii chorób wewnÄ™trznych.
Polega na zastosowaniu wielu Å›ciÅ›le okreÅ›lonych warunkami anatomiczno-fizjologicznymi sposobów masażu, których celem jest poprawienie psychofizycznej sprawnoÅ›ci pacjenta.
Wykonywany gÅ‚ównie rÄ™cznie, co pozwala na palpacyjnÄ… ocenÄ™ reaktywnoÅ›ci masowanych tkanek oraz ocenÄ™ zmian tkankowych, takich jak zgrubienia Å‚Ä…cznotkankowe, tkliwość bólowa, przeczulica, zmiany napiÄ™cia mięśniowego. Pozwala na dokÅ‚adne pod wzglÄ™dem topograficznym opracowanie tkanek z uwzglÄ™dnieniem odpowiedniego sposobu wykonania masażu, stosownie do okolicy masowanej i wystÄ™pujÄ…cych zmian chorobowych.

Zakres i metody stosowania tego masażu zależą od aktualnego stopnia dojrzaÅ‚oÅ›ci i plastycznoÅ›ci ukÅ‚adu nerwowego, od stanu narzÄ…dów ruchu i od wysiÅ‚kowej wydolnoÅ›ci narzÄ…dów wewnÄ™trznych.
Masaż terapeutyczny polega na takim odkształcaniu tkanek masowanych, aby uzyskać u pacjenta właściwy efekt, uwzględniając jego aktualne warunki anatomiczne, fizjologiczne i fizjopatologiczne.
Podstawowym ogniwem przekazywania i odbioru bodźców masażu jest zmysÅ‚ dotyku. Dotyk jako zmysÅ‚ sensoryczny, posiada swoje detektory w caÅ‚ym organizmie. Na poziomie komórkowym poczÄ…tek odczuwania dotkniÄ™cia pojawia siÄ™ wtedy, gdy nacisk fizyczny na zakoÅ„czenie nerwowe wywoÅ‚uje powstanie impulsów elektrycznych w ukÅ‚adzie nerwowym, docierajÄ…cych do części czuciowej kory mózgu. PodstawÄ… przemiany energii mechanicznej masażu na energiÄ™ elektrycznÄ… impulsu nerwowego jest zmiana potencjaÅ‚u spoczynkowego komórki na potencjaÅ‚ czynnoÅ›ciowy.

W masażu bodźcem jest energia mechaniczna przekazywana w różny sposób tkankom. Bodziec dotykowy pobudza czuciowe zakoÅ„czenia nerwowe w skórze, mechanoreceptory, termoreceptory oraz wolne zakoÅ„czenia nerwowe. Informacja o bodźcu jest przewodzona przez obwodowe drogi czuciowe do komórek w zwojach rdzeniowych i przez korzeÅ„ tylny do rdzenia i nim do strefy czuciowej mózgu, aby stworzyć w Å›wiadomoÅ›ci pacjenta odczucie dotyku. Wszystkie zewnÄ™trzne bodźce masażu sÄ… przetwarzane w oÅ›rodkowym ukÅ‚adzie nerwowym i wyzwalajÄ… reakcje dostosowawcze różnych tkanek, zwane odczynem.
Odczyn na bodziec masażu stanowi zespóÅ‚ zÅ‚ożonych reakcji ukÅ‚adowych organizmu. MogÄ… to być zmiany cech fizycznych samych tkanek jako materii strukturalnej, a wiÄ™c zmiany objÄ™toÅ›ci, gÄ™stoÅ›ci, lepkoÅ›ci oraz zmiany w rozmieszczeniu pÅ‚ynów ustrojowych. MogÄ… to być zmiany potencjaÅ‚ów czynnoÅ›ciowych bÅ‚on komórkowych , co wpÅ‚ywa na przepuszczalność jonów, od których zależy przebieg reakcji biochemicznych w tkankach i narzÄ…dach. Efektem tych procesów sÄ… zmiany czynnoÅ›ciowe ukÅ‚adów fizjologicznych, wpÅ‚ywajÄ…ce na normalizacjÄ™ procesów zaburzonych stanem chorobowym.

PodstawÄ… wÅ‚aÅ›ciwego oddziaÅ‚ywania masażu na organizm pacjenta jest jego wÅ‚aÅ›ciwe uÅ‚ożenie rozluźniajÄ…ce. ZasadÄ… jest takie uÅ‚ożenie chorego na stole do masażu, aby zapewnić wygodnÄ… , rozluźnionÄ…, a w niektórych przypadkach „drenażowÄ…” pozycjÄ™ ciaÅ‚a.
DbajÄ…c o jak najwyższy standard zabiegów wyposażyÅ‚em gabinet w stosowny stóÅ‚ do masażu, pozwalajÄ…cy na wÅ‚aÅ›ciwe manipulowanie uÅ‚ożeniem pacjenta.
Jednak, dla osób z dysfunkcjÄ… ruchowÄ… i obciążonych zwyrodnieniami ukÅ‚adu kostnego, wyposażyÅ‚em gabinet w krzesÅ‚o do masażu. Pozwala ono na wykonanie zabiegu bez koniecznoÅ›ci dÅ‚ugotrwaÅ‚ego leżenia w trakcie terapii. Masaż odbywa siÄ™ w pozycji siedzÄ…cej, z peÅ‚nym podparciem pacjenta, gwarantujÄ…cym skuteczność masażu, a wiÄ™c powodzenia terapii.